BAŞVURU :

Sağlık Kurumları İşletmeciliği Uzaktan Eğitim Ön lisans Programı başvurusu ÖSYM sonuçlarına göre kayıt bürolarımızda yapılır. Tüm birimlerin kayıtları İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Mahmutbey Yerleşkesi’nde gerçekleştirilir. Başvuru tarihleri ve kontenjanları Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi sayfamızda ve üniversitemizin ana web sayfasında duyurulmaktadır.

BAŞVURU VE KAYIT İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR:

1.       ÖSYS Yerleşme Sonuç Belgesi internet çıktısı

2.        Diploma veya Geçici Mezuniyet Belgesinin Aslı ve Fotokopisi: Bu belgelerin fotokopileri kayıt sırasında Üniversitemizce “Aslı Gibidir” şeklinde onaylandıktan sonra asılları iade edilecektir.

3.       Nüfus Cüzdanının Aslı ve Fotokopisi: Bu belgenin fotokopisi kayıt sırasında Üniversitece “Aslı Gibidir” şeklinde onaylandıktan sonra aslı iade edilecektir.

4.       Fotoğraf, 6 adet.

5.       Askerlik durumu beyan formu, (Kayıt esnasında, kayıt bürosunda doldurulacaktır) (1997 ve daha sonraki yıllarda doğmuş erkek adaylardan bu belge istenmemektedir)

6.       Öğrenim ücreti onayı, (bu onayı almak için kayıt sırasında ÖDEME NOKTASI masasına uğramalısınız)

Öğrenciler kayıt işlemlerini şahsen yapmalıdır. Fakülte ve Ön lisans kayıtlarında posta ile kayıt yapılamaz.

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Mahmutbey Yerleşkesi

Mahutbey Dilmenler Caddesi No:26 Bağcılar / İstanbul

0212 604 01 00

 

ÖN LİSANS PROGRAMLARI ÖDEME KOŞULLARI:

Denizbank ile yapılan anlaşmalı hesap yöntemiyle taksitler halinde ödenebilir.

Öğrenim ücretleri aşağıdaki 3 yöntemden biri ile ödenebilir. Ödemeniz gereken tutara websiteden (www.kemerburgaz.edu.tr) TC kimlik numaranız, baba adınız ve doğum tarihiniz ile erişebilirsiniz. Öğrenim ücretleri yıllık olarak tahsil edilir.

1. Kredili Mevduat Hesabı ile Ödeme: DenizBank Garantili Taksitlendirme Sistemi (KMH) ile 10 Eşit Taksit Halinde ve Her Ayın 20’si işgünü olacak şekilde standart ödeme planı yapılmaktadır. (Ekranda çıkan formu doldurarak en yakın Denizbank Şubesine gidebilirsiniz.)

2. Peşin Ödeme: DenizBank Şubeleri ve DenizBank İnteraktif Hesap ile Kurum Ödemesi seçilerek % 3 indirimli şekilde defaten, toplu ödeme yapılabilmektedir.(Ekranda çıkan form ile en yakın Denizbank Şubesine gidebilirsiniz.)

3. Sanal Pos ile Ödeme: Web-Sitesi üzerinden kurum anlaşmalı maksimum, bonus, world, axess, finanscard ve paraf özellikli limiti eğitim ücretinin tümünü ödemeye yetecek kredi kartları ile sanal pos üzerinden vade farksız 6 (altı) taksit ile ödeme yapılabilmektedir. (Ödeme işleminizi tamamladıktan sonra alındı makbuzunuzu saklayınız)

Nakit, EFT-Havale, Senet ve ÇEK kabul edilmemektedir. Lütfen yukarıdaki 3 yöntemden birini tercih ediniz. Öğrenci Sistemimizde tam otomasyona geçildiğinden, sadece belirtilen ödeme sistemi üzerinden tahsilat kabul edilmektedir. İşleminiz tamamlandıktan sonra lütfen mali onay durumunuzu kontrol ediniz.

Not: Üniversitede DenizBank Şubesi kurulacaktır. Ancak kayıt yoğunluğu dikkate alınarak size en yakın Denizbank şubesinden hizmet alabilirsiniz. Ödeme işlemleri için Üniversiteye gelmenize gerek bulunmamaktadır. Ancak kayıt işlemleri için ilgili kayıt tarihlerinde Üniversitedeki kayıt bürolarına müracaat etmeniz gerekmektedir.

 

PROGRAM GENEL BİLGİLERİ:

Ülkemizde hızla büyüyen sağlık sektörü; iletişimi güçlü, organizasyon ve koordinasyon yeteneğine sahip, yabancı dil bilen, sağlık sektörüne özgü bilgi ve beceriye, tıbbi dokümantasyon ve bilgisayar bilgisine sahip insan kaynaklarına ihtiyaç duymaktadır. Sağlık Kurumları İşletmeciliği programın amacı, hem işletmecilik bilgisine, hem de hastane yönetimi bilgisine sahip nitelikli ara elemanları sağlık sektörüne kazandırmaktır. Sağlık Kurumları İşletmeciliği Programı istihdam politikalarına ve hizmet sektöründeki beklenen değişimlere katkıda bulunacaktır. Aynı zamanda gerekli teorik ve pratik eğitimi tamamlayacak olan mezunlarımız teknolojik anlamda ve bilimsel olarak kurumlarda meydana gelebilecek değişimlere de uyum sorunu yaşamayacaktır. Sağlık sisteminin amaçlarının gerçekleştirilmesine yönelik olarak planlama, örgütleme, yürütme, koordinasyon ve denetim fonksiyonlarına ilişkin kavram, ilke, kuram, model ve tekniklerin sistematik ve bilinçli bir şekilde uygulanması bilgi ve becerisine sahip, idari anlamda süreçleri yönetebilen kişileri yetiştirmek ve sağlık kurumlarının idaresi alanında yürütülecek araştırmalarla, bilimsel bilgi birikimine katkıda bulunmak üzere öğrenci yetiştirmek.

 

PROGRAM ÖĞRENME HEDEFLERİ:

Programdan mezun olan öğrenciler, sağlık sektöründe idari, mali ve destek birimleri olan; resmi ve özel hastaneler, sağlık kuruluşları, belediye sağlık merkezleri, tıbbi laboratuarlar, ecza depoları, rehabilitasyon merkezleri, sosyal güvenlik kurumları, medikal cihaz üreten şirketler, özel sigorta şirketleri, sağlık turizm şirketlerinde, ağız ve diş sağlığı merkezlerinde çalışabilirler.

 Öğrenimlerinin ikinci yılı sonunda, yapılan dikey geçiş sınavında başarılı olmaları durumunda;

·         İşletme

·         Sağlık İdaresi

·         Sağlık Kurumları İşletmeciliği

·         Sağlık Kurumları Yöneticiliği

·         Sağlık Yönetimi bölümlerine geçiş yaparak eğitimlerini 4 yıla tamamlayabilirler.

 

İnternet üzerinden açılacak bu programda, edinmiş olduğu bilgileri her alanda kullanarak mesleğini icra edebilen, uygulayabilen personel yetiştirerek gerekli eleman ihtiyacının giderilebilmesi amaçlanmıştır. Sağlık Kurumları İşletmeciliği programı devlet ve vakıf üniversitelerinin müfredatlarına benzer olup, üniversitemizde Sağlık Kurumları İşletmeciliği programınının müfredata uygun olarak hazırlanmıştır. Türkiye’nin her yerindeki öğrencilere eğitim fırsatı sunan bu program ile örgün eğitime devam edemeyen çalışan gençlere de eğitim imkanı sağlayacaktır.

 

BİLİMSEL VE MESLEKİ YETERLİLİKLER:

·         Tıbbi dokümantasyon, terminoloji, sağlık mevzuatı, sağlık hukuku konularında kuramsal ve uygulamalı bilgi donanımına sahiptir.

·         Sağlık, sağlığı etkileyen faktörler, sağlık hizmetinin türleri, sağlık hizmetini sunan sağlık kurumları ve ülkemizdeki sağlık örgütlenmesi hakkında yetkin düzeyde bilgi sahibidir.

·         Hastane otomasyon sistemlerini kullanır.

·         Sağlık sektörü hakkında bilgilerini sürekli güncel tutar.

·         Sağlık maliyet ve muhasebe hesap yönetimlerini rahatlıkla yapar.

·         Sağlık hizmetlerinin sunumunda karşılaşılan problemler hakkında bilgi sahibidir.

·         Hastane yönetimi konusunda kararlar alır.

·         Sağlık ve sağlık hizmetleri konularında yüksek düzeyde bilgi sahibidir.

·         Sağlık etiğinin önemini bilir ve kurallarına uygun davranır.

·         Sağlık hizmetlerinin sunumunda karşılaşılan problemlere akılcı çözümler üretir.

·         Sağlık sisteminin yerel ve uluslararası bazda sorunlarını bilerek çözüm önerileri üretir.

·         Sağlık İşletmelerinde görev ve sorumluluk alır.

·         Sağlık Kurumları İşletmeciliği ile ilgili kongre, seminer, konferans vb. katılır, çözüm önerileri geliştirir.

·         Yerel ve evrensel sağlık hizmeti sunumları arasında karşılaştırma ve seçim yapar.

·         Sağlık hizmetini sunan, üreten ve pazarlayan kurumlarda görev alır.

·         Hastane bilgi işlem ve otomasyon sistemlerini kullanır.

·         Sağlık muhasebesi, dönem sonu hesaplarını yapar.

·         Sağlık kurumlarında, vezne, hasta kabul, danışma, randevu, insan kaynakları, satın alma, kalite birim faaliyetlerini yerine getirir.

·         Sağlık terminolojisine hakimdir.

·         Sağlık kurumlarında depo, arşiv kayıtlarını tutar.

·         Sağlık hizmetlerinin sunumunda ve pazarlamasında görev alır.

·         Hastalar ve hasta yakınları ile doğru şekilde iletişim kurar.

·         İş yeri gizliliği ve hasta gizliliği konularında yetkindir.

·         Hasta ve hekim arasında iletişimi sağlar.

·         Bilgi teknolojilerini iletişim konusunda etkin bir biçimde kullanır.

·         Sağlık sektörünü iyi tanıyarak stratejik ve hızlı kararlar verir.

·         Yönetim, sağlık yönetimi, sağlık kurumları yönetimi konularında yetkin olması gerektiğini bilir.

·         Sağlık sektörüne özgü terminolojiye hakimdir.

 

·         Sağlık etiğini özümseyerek evrensel etik değerler çerçevesinde davranması gerektiğini bilir.