BAŞVURU :

Dış Ticaret Uzaktan Eğitim Ön lisans Programı başvurusu ÖSYM sonuçlarına göre kayıt bürolarımızda yapılır. Tüm birimlerin kayıtları İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Mahmutbey Yerleşkesi’nde gerçekleştirilir. Başvuru tarihleri ve kontenjanları Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi sayfamızda ve üniversitemizin ana web sayfasında duyurulmaktadır.

BAŞVURU VE KAYIT İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR:

1.       ÖSYS Yerleşme Sonuç Belgesi internet çıktısı

2.        Diploma veya Geçici Mezuniyet Belgesinin Aslı ve Fotokopisi: Bu belgelerin fotokopileri kayıt sırasında Üniversitemizce “Aslı Gibidir” şeklinde onaylandıktan sonra asılları iade edilecektir.

3.       Nüfus Cüzdanının Aslı ve Fotokopisi: Bu belgenin fotokopisi kayıt sırasında Üniversitece “Aslı Gibidir” şeklinde onaylandıktan sonra aslı iade edilecektir.

4.       Fotoğraf, 6 adet.

5.       Askerlik durumu beyan formu, (Kayıt esnasında, kayıt bürosunda doldurulacaktır) (1997 ve daha sonraki yıllarda doğmuş erkek adaylardan bu belge istenmemektedir)

6.       Öğrenim ücreti onayı, (bu onayı almak için kayıt sırasında ÖDEME NOKTASI masasına uğramalısınız)

Öğrenciler kayıt işlemlerini şahsen yapmalıdır. Fakülte ve Ön lisans kayıtlarında posta ile kayıt yapılamaz.

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Mahmutbey Yerleşkesi

Mahutbey Dilmenler Caddesi No:26 Bağcılar / İstanbul

0212 604 01 00

 

ÖN LİSANS PROGRAMLARI ÖDEME KOŞULLARI:

Denizbank ile yapılan anlaşmalı hesap yöntemiyle taksitler halinde ödenebilir.

Öğrenim ücretleri aşağıdaki 3 yöntemden biri ile ödenebilir. Ödemeniz gereken tutara websiteden (www.kemerburgaz.edu.tr) TC kimlik numaranız, baba adınız ve doğum tarihiniz ile erişebilirsiniz. Öğrenim ücretleri yıllık olarak tahsil edilir.

1. Kredili Mevduat Hesabı ile Ödeme: DenizBank Garantili Taksitlendirme Sistemi (KMH) ile 10 Eşit Taksit Halinde ve Her Ayın 20’si işgünü olacak şekilde standart ödeme planı yapılmaktadır. (Ekranda çıkan formu doldurarak en yakın Denizbank Şubesine gidebilirsiniz.)

2. Peşin Ödeme: DenizBank Şubeleri ve DenizBank İnteraktif Hesap ile Kurum Ödemesi seçilerek % 3 indirimli şekilde defaten, toplu ödeme yapılabilmektedir.(Ekranda çıkan form ile en yakın Denizbank Şubesine gidebilirsiniz.)

3. Sanal Pos ile Ödeme: Web-Sitesi üzerinden kurum anlaşmalı maksimum, bonus, world, axess, finanscard ve paraf özellikli limiti eğitim ücretinin tümünü ödemeye yetecek kredi kartları ile sanal pos üzerinden vade farksız 6 (altı) taksit ile ödeme yapılabilmektedir. (Ödeme işleminizi tamamladıktan sonra alındı makbuzunuzu saklayınız)

Nakit, EFT-Havale, Senet ve ÇEK kabul edilmemektedir. Lütfen yukarıdaki 3 yöntemden birini tercih ediniz. Öğrenci Sistemimizde tam otomasyona geçildiğinden, sadece belirtilen ödeme sistemi üzerinden tahsilat kabul edilmektedir. İşleminiz tamamlandıktan sonra lütfen mali onay durumunuzu kontrol ediniz.

Not: Üniversitede DenizBank Şubesi kurulacaktır. Ancak kayıt yoğunluğu dikkate alınarak size en yakın Denizbank şubesinden hizmet alabilirsiniz. Ödeme işlemleri için Üniversiteye gelmenize gerek bulunmamaktadır. Ancak kayıt işlemleri için ilgili kayıt tarihlerinde Üniversitedeki kayıt bürolarına müracaat etmeniz gerekmektedir.

 

PROGRAM GENEL BİLGİLERİ:

Küreselleşmenin hızla tüm dünyayı sardığı bu ortamda uluslararası ticaret giderek önemi artan bir ticaret şekli halini almıştır. Ancak ülkemizin en önemli makro ekonomik sorunlarından birinin dış ticaret açığı ve buna bağlı cari işlem dengesi sorunu olduğu da bilinmektedir. Bu nedenle devletimizin resmi politikası 2023 yılında 500 milyar USD ihracat ve cari işlemler dengesi sorununun ortadan kaldırılmasıdır. Ülkemizde hızla artan dış ticaret işlemleri nedeniyle sektörün; iletişimi güçlü, organizasyon ve koordinasyon yeteneğine sahip, yabancı dil bilen, uluslararası ticarete özgü bilgi ve beceriye, uluslararası dokümantasyon ve bilgisayar bilgisine sahip insan kaynaklarına ihtiyaç duymaktadır. Dış Ticaret programın amacı, hem sağlam bir ekonomi bilgisine hem de dış ticaret işlemlerini yapabilecek sağlam bir uygulama bilgisine sahip nitelikli ara elemanları sağlık sektörüne kazandırmaktır. Ancak bu nitelikleri kazandıracak elemanların işletme, hukuk, muhasebe konularında da yeterli yardımcı bilgiye sahip olması hedeflenmiştir.

PROGRAM ÖĞRENME HEDEFLERİ:

Programdan mezun olan öğrenciler, dış ticaret alanında kamu kuruluşları ve özel sektörde çalışabilirler. Mezunlar bu alanda çalışabilmek üzere gerekli temel ve teknik bilgiler ile donatılmış olarak yetiştirilirler. mezun olan öğrencilerin, ithalat-ihracat şirketlerinde, işletmelerin dış ticaret bölümlerinde, bankaların kambiyo bölümlerinde, gümrük ve nakliye firmalarında, uluslararası ekonomik kuruluşlardan çokuluslu firmalara kadar pek çok alanda çalışma olanağı elde edilmesi mümkündür. Bakanlığı yaptığı Gümrük müşavirliği sınavlarında başarılı oldukları takdirde "B" karnesi alarak "Gümrük Müşavir Yardımcısı" unvanını alabilmektedirler.

 Öğrenimlerinin ikinci yılı sonunda, yapılan dikey geçiş sınavında başarılı olmaları durumunda;

·         İşletme

·         Bankacılık

·         Ekonomi

·         Uluslararası işletmecilik

·         Lojistik yönetimi

·         Finans

·         Sermaye piyasası

·         Uluslararası ticaret bölümlerine geçiş yaparak eğitimlerini 4 yıla tamamlayabilirler.

İnternet üzerinden açılacak bu programda, edinmiş olduğu bilgileri her alanda kullanarak mesleğini icra edebilen, uygulayabilen personel yetiştirerek gerekli eleman ihtiyacının giderilebilmesi amaçlanmıştır. Dış Ticaret programı devlet ve vakıf üniversitelerinin müfredatlarına benzer olup, üniversitemizde halen yürütülmeye devam eden Dış Ticaret programının müfredata uygun olarak hazırlanmıştır. Türkiye’nin her yerindeki öğrencilere eğitim fırsatı sunan bu program ile örgün eğitime devam edemeyen çalışan gençlere de eğitim imkânı sağlayacaktır.

 

BİLİMSEL VE MESLEKİ YETERLİLİKLER:

·         Dış ticareti işlemleri hakkında bilgilerini sürekli güncel tutar.

·         Dış ticaret işlemlerini, uygulamalarını e konuyla ilgili muhasebe yönetimlerini rahatlıkla yapar.

·         Dış ticaret sunumunda karşılaşılan problemler hakkında bilgi sahibidir.

·         Hastane yönetimi konusunda kararlar alır.

·         Ekonomi, dış ticaret konularında yüksek düzeyde bilgi sahibidir.

·         Dış Ticaret etiğinin önemini bilir ve kurallarına uygun davranır.

·         Dış Ticaret işlemlerinde karşılaşılan problemlere akılcı çözümler üretir.

·         Dış ticareti işlemleri hakkında bilgilerini sürekli güncel tutar.

·         Dış ticaret işlemlerini ve uluslararası bazda sorunlarını bilerek çözüm önerileri üretir.

·         Dış ticaret işlemleri yapılan yerlerde görev ve sorumluluk alır.

·         Dış ticaret ve ekonomi terminolojisine hakimdir.

·         Dış ticaretle ilgili her türlü kayıtları tutar.

·         Gerektiği taktirde dış ticaretini yaptığı ürünlerin a pazarlamasında görev alır.

·         Dış Ticaret Mevzuatına hakimdir.

·         Dış ticaret işlemleri hakkında teorik bilgilere sahiptir.

·         Dış ticaret ile ilgili bilgileri analiz ederek sonuçlara ulaşabilir.

 

·         Dış ticaret etiğini özümseyerek evrensel etik değerler çerçevesinde davranması gerektiğini bilir.