BAŞVURU :

Bilgisayar Programcılığı Uzaktan Eğitim Ön lisans Programı başvurusu ÖSYM sonuçlarına göre kayıt bürolarımızda yapılır. Tüm birimlerin kayıtları İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Mahmutbey Yerleşkesi’nde gerçekleştirilir. Başvuru tarihleri ve kontenjanları Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi sayfamızda ve üniversitemizin ana web sayfasında duyurulmaktadır.

BAŞVURU VE KAYIT İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR:

1.       ÖSYS Yerleşme Sonuç Belgesi internet çıktısı

2.        Diploma veya Geçici Mezuniyet Belgesinin Aslı ve Fotokopisi: Bu belgelerin fotokopileri kayıt sırasında Üniversitemizce “Aslı Gibidir” şeklinde onaylandıktan sonra asılları iade edilecektir.

3.       Nüfus Cüzdanının Aslı ve Fotokopisi: Bu belgenin fotokopisi kayıt sırasında Üniversitece “Aslı Gibidir” şeklinde onaylandıktan sonra aslı iade edilecektir.

4.       Fotoğraf, 6 adet.

5.       Askerlik durumu beyan formu, (Kayıt esnasında, kayıt bürosunda doldurulacaktır) (1997 ve daha sonraki yıllarda doğmuş erkek adaylardan bu belge istenmemektedir)

6.       Öğrenim ücreti onayı, (bu onayı almak için kayıt sırasında ÖDEME NOKTASI masasına uğramalısınız)

Öğrenciler kayıt işlemlerini şahsen yapmalıdır. Fakülte ve Ön lisans kayıtlarında posta ile kayıt yapılamaz.

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Mahmutbey Yerleşkesi

Mahutbey Dilmenler Caddesi No:26 Bağcılar / İstanbul

0212 604 01 00

 

ÖN LİSANS PROGRAMLARI ÖDEME KOŞULLARI:

Denizbank ile yapılan anlaşmalı hesap yöntemiyle taksitler halinde ödenebilir.

Öğrenim ücretleri aşağıdaki 3 yöntemden biri ile ödenebilir. Ödemeniz gereken tutara websiteden (www.kemerburgaz.edu.tr) TC kimlik numaranız, baba adınız ve doğum tarihiniz ile erişebilirsiniz. Öğrenim ücretleri yıllık olarak tahsil edilir.

1. Kredili Mevduat Hesabı ile Ödeme: DenizBank Garantili Taksitlendirme Sistemi (KMH) ile 10 Eşit Taksit Halinde ve Her Ayın 20’si işgünü olacak şekilde standart ödeme planı yapılmaktadır. (Ekranda çıkan formu doldurarak en yakın Denizbank Şubesine gidebilirsiniz.)

2. Peşin Ödeme: DenizBank Şubeleri ve DenizBank İnteraktif Hesap ile Kurum Ödemesi seçilerek % 3 indirimli şekilde defaten, toplu ödeme yapılabilmektedir.(Ekranda çıkan form ile en yakın Denizbank Şubesine gidebilirsiniz.)

3. Sanal Pos ile Ödeme: Web-Sitesi üzerinden kurum anlaşmalı maksimum, bonus, world, axess, finanscard ve paraf özellikli limiti eğitim ücretinin tümünü ödemeye yetecek kredi kartları ile sanal pos üzerinden vade farksız 6 (altı) taksit ile ödeme yapılabilmektedir. (Ödeme işleminizi tamamladıktan sonra alındı makbuzunuzu saklayınız)

Nakit, EFT-Havale, Senet ve ÇEK kabul edilmemektedir. Lütfen yukarıdaki 3 yöntemden birini tercih ediniz. Öğrenci Sistemimizde tam otomasyona geçildiğinden, sadece belirtilen ödeme sistemi üzerinden tahsilat kabul edilmektedir. İşleminiz tamamlandıktan sonra lütfen mali onay durumunuzu kontrol ediniz.

Not: Üniversitede DenizBank Şubesi kurulacaktır. Ancak kayıt yoğunluğu dikkate alınarak size en yakın Denizbank şubesinden hizmet alabilirsiniz. Ödeme işlemleri için Üniversiteye gelmenize gerek bulunmamaktadır. Ancak kayıt işlemleri için ilgili kayıt tarihlerinde Üniversitedeki kayıt bürolarına müracaat etmeniz gerekmektedir.

 

PROGRAM GENEL BİLGİLERİ:

Gelişen teknolojiye bağlı olarak ülkemizde ve tüm dünyada özellikle bilişim sektöründe planlama ve tasarım yapabilen, yazılım geliştirebilen elemanlara ihtiyaç günden güne artmaktadır. Bu bağlamda, adlığı bilgileri hızlı ve sistematik bir biçimde çözümlemek ve değerlendirebilmek adına tekniker yetiştirmek için Bilgisayar Programcılığı programı kurulmuştur. Bilgisayar Programcılığı Programı, teknolojinin her alanında faaliyet gösteren gerekli alt yapıya sahip, gerek teorik gerek pratik bilgilerle donatılmış, problem çözme yetisine sahip, araştırma yapan ve gelişime katkı sağlayan, iletişim becerileri gelişmiş, mühendis ile teknisyen arasında ve konusunda uzmanlaşmış tekniker yetiştirmeyi amaç edinmiştir.

 

PROGRAM ÖĞRENME HEDEFLERİ:

Bilgisayar Programcılığı programından mezun olan öğrenciler “Bilgisayar Program Teknikeri” ünvanını almaya hak kazanırlar. Bu programdan mezun olanlar işletmelerde bilgisayar bakım ve onarım birimlerinde teknik eleman, kurum bilgi işlemlerinde, internet çözümleri geliştiren firmalarda v.b yerlerde bilgisayar programcısı yada tekniker olarak çalışabilirler. Öğrenimlerinin ikinci yılı sonunda, yapılan dikey geçiş sınavında başarılı olmaları durumunda;

·         Bilgi Teknolojileri

·         Bilgisayar Mühendisliği

·         Bilgisayar Öğretmenliği

·         Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği

·         Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri

·         Bilgisayar ve Enformasyon Sistemleri

·         Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği

·         Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği

·         Bilgisayar-Enformatik

·         Bilişim Sistemleri Mühendisliği

·         Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri

·         Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği

·         Enformasyon Teknolojileri

·         Fizik

·         İstatistik

·         İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri

·         Kontrol Öğretmenliği

·         Matematik-Bilgisayar

·         Meteoroloji Mühendisliği

·         Uzay Mühendisliği

·         Yazılım Mühendisliği bölümlerine geçiş yaparak eğitimlerini 4 yıla tamamlayabilirler.

İnternet üzerinden açılacak bu programda, edinmiş olduğu bilgileri her alanda kullanarak mesleğini icra edebilen, rekabetçi, teknolojiyi takip edebilen ve uygulayabilen, sistemli düşünme gücüne sahip teknikerler yetiştirerek gerekli eleman ihtiyacının giderilebilmesi amaçlanmıştır. Bilgisayar Programcılığı programı devlet ve vakıf üniversitelerinin müfredatlarına benzer olup, üniversitemizde Bilgisayar Programcılığı programını benzer müfredata uygun olarak hazırlanmıştır. Türkiye’nin her yerindeki öğrencilere eğitim fırsatı sunan bu program ile örgün eğitime devam edemeyen çalışan gençlere de eğitim imkanı sağlayacaktır.

 

BİLİMSEL VE MESLEKİ YETERLİLİKLER:

·         Bilgisayar alanındaki temel kavramları tam anlamıyla kavrar.

·         Toplam kalite felsefesini benimsemiş ve ilgili kurumsal süreçlere destek verebilen teknik eleman olurlar.

·         Donanım ve özellikle yazılım alanlarında tüm güncel teknolojileri bilir.

·         Bilgisayar kavram, yöntem ve de yazılımlarına hakim olur.

·         Donanım keşif ve kurulması işlemini yapar.

·         Kişisel ve ağ işletim sistemlerini tanır.

·         Mesleği ile ilgili etik, sağlık ve emniyet tedbirlerini gözetir.

·         Yazılım (PC, ağ ortamı ve internet) planlama ve tasarımında görev alır.

·         Yazılım kurulum ve test işlemlerini yapar.

·         Mesleki alanda matematik becerilerini kullanır.

·         Mesleki alanda algoritmik düşünerek ortaya çıkacak olan problemlere karşı çözüm bulur.

·         Kelime işlemci, hesaplama tablosu, sunu, veri tabanı ve grafik tabanlı tasarım programlarını kurar ve kullanır.

·         Verilen teorik konuları uygulama imkanı bulurlar.

·         Yaygın karşılaşılan yazılım ve donanım arızalarını tespit eder, sorunlara çözüm üretirler.

·         Veri güvenliği ve saklanması ile ilgili tedbirleri alan ve uygun çözümler bulan birey olurlar.

·         Hata bulma, problem çözme, karar verme ve işlem planlaması konularında yetenekli olurlar.

·         Bölümde öğrenciler hem programcılık, web tasarımı hemde teknik dersleri aldıkları için tercih edilme şansları artar.

·         Programcılık dersleri sayesinde öğrenciler yeni programlar geliştirme ve bunları kendi ürettikleri projelerle uygulama yetkinliği kazanırlar.

Bazı küçük veya orta ölçekli şirketlerde yöneticilik ve liderlik rolünü üstlenirler.